فلش مموری


می دانید که هنگام  تبادل اطّلاعات نباید آنها را جدا کنید چرا که اطلاعات مخدوش (Corrupt) خواهد شد.

دلیل اصلی برای Eject کردن و جدا کردن اَمن (Safely Remove) فلشدرایوها نوشتن حافظه ی نهان (Write Cache) بر روی آنها است. هنگامی که انتقال فایلتان به پایان رسیده نیز ممکن است هنوز تبادل اطلاعات در جریان باشد. با Eject کردن مموریتان به ویندوز پیام می دهید که دست از این کار بردارد.

مایکروسافت از مدت ها پیش می دانست که کاربران به کشیدن ناگهانی کولدیسکشان از پورت یواسبی علاقه دارند. به همین دلیل از مدت ها پیش در ویندوز استفاده از فلشدرایوها برای خواندن و نوشتن «حافظه ی نهان» لغو شده است.

اگر بر روی یکی از این درایوها کلیک راست کرده و گزینه ی Properties را کیک کنید، سپس زبانه ی Hardware را پیدا کرده و دوباره بر روی Properties کلیک کنید، خواهید دید که «جدا کردن سریع» (Quick Removal) گزینه  پیش فرض است.

برای  مشاهده بقیه متن به ادامه مطلب بروید

احتیاط کنید، ویندوز الزاماً چنین رفتاری با هارد-دیسک اکسترنال شما نخواهد داشت و ممکن است از آن برای خواندن و نوشتن حافظه ی نهان استفاده کند. بنابر این کنترل کنید و اگر اطلاعات مهمی بر روی آن دارید همیشه آنرا Eject کنید.

حتی اگر دسترسی ویندوز به این درایوها را برای خواندن و نوشتن حافظه ی نهان خاموش کرده باشید هنوز امکان ارتباط آن با یکی از پروسه ای نهان ویندوز وجود دارد.


در هر صورت شخصاً هنگام جداکردن هارد اکسترنال یک ترابایت شخصی ام که از آن برای نگهداریِ نسخه ی پشتیبان (Backup) فایل های با ارزش استفاده می کنم همیشه از گزینه ی جداکردن امن استفاده می کنم.

کسانی را دیده اید که قصه های ترسناکی از کولدیسک های سوخته و سکتورهای آسیب دیده بر اثر بیرون کشیدن فلشدرایوها تعریف می کنند و مدعی هستند همیشه باید فلشدرایوها را به شیوه ای امن (Safety Remove) جدا کرد. نظر تکنیکی من این است: زندگی کنید! وقتی با فلشدرایو و کولدیسکها سر و کار دارید به خودتان زحمت ندهید.

ما که اطلاعات فوق سّری ای که از آنها فقط ۱ نسخه موجود است را جابجا نمی کنیم! شاید چند تا از فایل ها معیوب شود و مجبور شوم آنها را از نو کُپی کنم و در بدترین حالت مجبور خواهم بود کولدیسک ۱۶ یا ۳۲ گیگ را فورمت (Format) کنم. خیلی هم ترسناک نیست. کولدیسک ها جان سخت تر از آن هستند که با کشیده شدنشان از کار بیافتند یا به اصطلاح بسوزند.

شانس سوختنشان بر اثر گرم شدن و ضربه خوردن بسیار بیشتر از شانس سوختنشان بر اثر بیرون کشیده شدن از پورت یو اس بی است. پس فراموش نکنید هاردهای بزرگتر را Eject کنید اما برای جدا کردن کولدیسک ها تنها کافی است در ابتدا اطمینان حاصل کنید که انتقال داده ها به پایان رسیده است.

منبع: فردا